iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby
Přejít na menu

107 let od narození Jaroslava Foglara

7.7.2014 07:17
Autor: Rolf, Počet přečtení: 5652

FoglarDne 6.července uplynulo ji 107 let od chvíle, kdy se v Praze na Benátské ulici č.p.3 narodil rodičům Jindřichu a Marii Foglarovým druhý syn Jaroslav. Ten v prbůběhu svého života získal ve skautském oddíle přezdívku "Jestřáb" a mimo jiné se stal spisovatelem dobrodružných knih pro děti a mládež, vedoucím Pražské Dvojky, či autorem Hochů od Bobří řeky, čtenářských klubů, 13 bobříků nebo krabičky poslední záchrany.

MŽV roce jestřábových 107 narozenin si připomínáme také 80.výročí knihy Přístav volá. První kniha Jaroslava Foglara, pod původním názvem Modrý život Jiřího Dražana, vyšla roku 1934 v nakladatelství Melantrich, poté co vyhrála soutěž o nejlepší knihu pro mládež. V říjnu tohoto roku se můžete těšit na první komiksové vydání této knihy, které ilustroval Milan Teslevič a  připravuje ho nakladatelství Olympia.

V knize Přístav volá se také objevuje Modrý život, což je sedm úkolů, které se Jiří Dražan snažil každý den plnit a večer si pak do tabulky mohl vybarvit modře ta políčka, u kterých se mu úkol splnit podařilo. Cílem je pak získat co nejvíce modrých políček.

Ranní cvičení - nezapomeň se ráno protáhnout. Malá rozcvička je důležitá pro začátek každého dne. Protáhni si ruce, tělo i nohy a přidej pár dřepů. Rozcvička není trénink a tak se nepřepínej.

Čištění zubů - ráno si čistíme zuby pro krásu a večer pro zdraví. Dvakrát denně je minimum pro splnění úkolu. Jednou to nestačí. Chytrý kluk ale ví, že zuby si máme čistit po každém jídle.

Mytí studenou vodou - otužování je půl zdraví. Nemusí z tebe být otužilec, ale své tělo můžeš utužit opláchnutím obličeje studenou vodou a přidej i krk. Ti odvážnější z vás se mohou opláchnout do půl těla, tedy od hlavy až k pasu.

Slušná mluva - tento úkol si vybarvi na závěr dne. Přemýšlej, zda si nepoužil pro tento den některé sprosté slovo, zda jsi někoho nenazval ošklivým slovem.

Čestné jednání - i tento úkol si vybarvi ke konci dne. Přemýšlej, zda jsi někoho neurazil, nepoužil lež, zda jsi někoho neprovokoval k hádce nebo snad ke rvačce.

Dobrý skutek - dobrý skutek každý den je celoživotní úkol každého skauta. Pomohl jsi doma, ve škole, v kroužku nebo ve smečce? Nabídl jsi se dobrovolně k práci nebo tě někdo musel nutit? Pomohl jsi radou nebo skutkem?

Radostný prožitek - poslední a snad nejtěžší políčko Modrého života. Zavzpomínej, cos dělal od dnešního rána do večera. Ke splnění tohoto úkolu by sis měl vzpomenout na něco krásného nebo příjemného. Malá chvilka, která ti udělal radost. Může to být sladkost od maminky, práce s taťkou v dílně, kreslení či malování, čtení tvé oblíbené knihy, stavění si ze stavebnice, výlet, ….. prostě něco, z čeho jsi měl radost. Nauč se radovat z maličkostí.

MŽ2

Vyzkoušíte také o prázdninách Modrý život??? :)

Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

12. července 2014, 16:29
Anežka (přihlášený)

Vyzkoušíme ;) Od čeho by tu byly tábory Bobří stopy :)
11. července 2014, 20:49
Jezek (administrátor)

Díky

Komu, Foglarovi, nebo SPJF... ;)

10. července 2014, 18:23
Čáp (administrátor)

Narozeniny

Jestřába jsme si připomněli na Muně přímo před jeho sochou. Díky za vše!

7. července 2014, 19:06
Jezek (administrátor)

foglarovci

Chm, jestli jsem rejpal, tak je mi to líto. Ale, není tento článek až příliš polopatistický? Na foglarovském webu? Hm. Budu se muset nad sebou samým hluboce zamyslet.

Vložení nového komentáře
*
*
*