iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby
Přejít na menu

Bobří stopa 4/2015 – zim, zima aneb co se jinde nedočtete!

2.3.2016 16:55
Autor: Jezek, Počet přečtení: 2085

Poslední číslo Bobří stopy – alespoň pro rok 2015 vás nejdřív zaveze automobilem kolem světa, pak vás pozve do SPJF, podíváte se do tramvajové historie, nebo si zavzpomínáte na loňský ročník Movemberu s Rychlými šípy. A na závěr vás čeká sedm kreslených.


 

Kdybych měl shrnout jedním slovem čtvrté číslo legendárního členského časopisu Sdružení přátel Jaroslava Foglara pro rok 2015, asi bych vybral slovo cestovatelské. Už titulní stránka s velbloudem evokuje exotickou cestu. Mezi témata čísla totiž patří vyprávění o neznámém Františku Elstnerovi, který na čtyřech kolech, a v jednom případě dokonce s doprovodem šesti sličných dam (a jednoho muže) objel téměř celý svět. Nebo rovnou celý? Dočtete se.

S připomínkou charitativní akce, kterou pořádá Slavomil Janov – Nashville, Movember přichází předseda Revizní komise SPJF, slavný Menhart.  Jeho článek se skví na straně 11, zrcadlově naproti Klubovnímu hlasateli, o kterém jsme dlouho nepsali. A je to škoda. Právě v tom aktuálním se dozvíte, čeho se můžete zúčastnit v rámci aktivit SPJF. Ale pozor, máte čas už jen do 15. března 2016.

Mnohé možná překvapí, že třístránkový článek o tramvajové historii nenapsal pro Bobří stopu Jiří Kalina – Čáp. Toliko zakladatel a hlavní organizátor stále více populární hry Šalinění. Leda, že by publikoval pod pseudonymem Jiří Mrkos. V každém případě, nezbývá než doufat, že je autorem - iniciátorem alespoň ankety hráčů zmiňované soutěže v MHD s titulkem: Fenomén Šalinění.
A, aby toho nebylo málo, ještě chvíli můžete strávit s Manhartem, tentokrát v rubrice fenomén foglar, se kterou se vrátíme do rku 1987. Článek Besední jízda tramvají je opravdu zajímavou inspirací, co vše lze v dopravním prostředku uskutečnit.

Život dal, život vzal. Nedá mi to, abych krátce nezmínil i poněkud smutnější část Bobří stopy. Připomíná nám totiž ty, kteří se přidali k Jestřábovi, ač v blízké minulosti. Vlastimil Toman – Acek a Pavel Filip - Bobr byli z těch, kteří zanechali významnou stopu nejen v SPJF, ale i ve veřejném životě a pro čtenáře Bobří stopy na ně vzpomíná dnes první místopředseda SPJF, v minulosti dlouholetý předseda a spoluzakladatel Miloš Vrapsír – Bobr.

Končit takto chmurně by bylo asi chybou. Vpravdě vtipně vypointovaný komix Sedm kreslených nám připomíná dvoustránkový kreslený příběh, jež slouží zároveň i jako oslava půlkulatého jubilea malíře, jež mimo jiné nakreslil i kalendář SPJF pro tento rok. Víte, o koho jde?

Ne? Tak to se podívejte do Bobří stopy 5/2015! Vy ji ještě nemáte?!!!


Zvláštní poděkování, za zapůjčení jednoho výtisku magazínu, a tím i vznik tohoto článku patří Marku Polákovi – Sharpovi.
Vytvořil 2. března 2016 v 17:01:18 Jezek. Upravováno 4x, naposledy 4. března 2016 v 11:09:52, Čáp


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*