iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby
Přejít na menu

Co se v roce 2017 odehrálo v SPJF? Foglarovských 13 TOP událostí

31.12.2017 12:20
Autor: Sova, Počet přečtení: 2207

Rok 2017 byl bohatý na události, akce, vydavatelské počiny i personální změny. Zde je výběr toho nejdůležitějšího, co se v roce 2017 v SPJF odehrálo. Byl třeba  zvolen nový předseda, SPJF vypravilo svůj první vlak, vyšly dva komiksové speciály Bobří stopy a Jaroslav Foglar získal státní vyznamenání za zásluhy o stát.

1. Spuštění webové kroniky SPJF

Hned v lednu byla spuštěna online kronika SPJF, zaznamenávající události od roku 1990 i s obrazovým či video doprovodem. Historii SPJF si tak můžete projít na webu historie.spjf.cz a pokud chcete sami nějakou významnou událostí přispět, můžete stále posílat náměty na email zpravodaj@spjf.cz. Pod vznik kroniky se podepsal člen Vedení Soki.

Kronika SPJF

2. Vojta Hanuš zvolen novým předsedou SPJF

Na lednovém zasedání nově zvoleného Vedení po Valné hromadě v listopadu předešlého roku byl zvolen novým, historicky pátým předsedou organizace Vojtěch Hanuš. Za svou prioritu si vytyčil zlepšení stavu členské základny. Místopředsedy byli zvoleni Jiří Kalina – Čáp a Martin Vérteši – Sova. Vedení v tomto volebním období zasedá v desetičlenné sestavě, předsedou revizní komise je Radek Petr – Menhart.

Výkonný výbor SPJF

3. Vydání a rozšíření edice foglarovských triček

Na přelomu roku 2016 a 2017 vydalo SPJF první tři trička z nové edice „Foglar is not dead“ – Rychlé šipky, ježka s klecí a Široka. Po velkém úspěchu se k nim v únoru přidal motiv Stínadel. Všechna trička si můžete objednat v obchůdku SPJF, v roce 2018 se pravděpodobně edice dále rozšíří.

Trička SPJF

4. Ještě úspěšnější druhý ročník akce Stínadla>>

Od poloviny února do poloviny března uspořádali brněnští foglarovci druhý ročník úspěšné městské hry Stínadla tudy. Celkem neuvěřitelných 1940 účastníků sdružených v 712 týmech procházelo v průběhu měsíce stanoviště v centru Brna, plnilo úkoly a odhalovalo tajemství starého příběhu. Jednalo se tak o největší akci SPJF za poslední dobu.

Věkový rozdíl nejmladšího a nestaršího hráče činil 73 let. Jedenáct stanovišť zavedlo účastníky na nečekaná místa a postupně jim odhalila starý příběh sirotka Jana Tleskače, který v podzemí sirotčince objevil plánek létacího kola. Právě ten také čekal na 337 úspěšných týmů v cíli hry, v tajemném podzemí na Pekařské ulici.

Stínadla tudy

5. Vypraven první vlak SPJF

Na začátku dubna se v Brně odehrál jubilejní desátý ročník závodu v hromadné dopravě Šalinění. Specialitou letošního závodu bylo vypravení speciálního vlaku Os124244 Jaroslav Foglar, který celé tři hodiny vozil závodníky po brněnských železničních tratích a vlečkách. Soutěže se v Brně zúčastnilo 134 účastníků, uspořádala ji opět Jihomoravská pobočka Perpetuum. V Praze se tou dobou odehrál osmý ročník obdobného závodu Pražská lítačka.

Šalinění v Brně

6. Moravští Indiáni oslavili 30. výročí

Na konci května oslavili v Údolí duchů nedaleko Rychtářova 30. výročí vzniku členové 155. Klubu Bobří stopy Moravští Indiáni z Vyškova. Narozeniny s tímto dnes již legendárním klubem oslavili i další příznivci a klubaři, celkem se jich na akci sjelo více než třicet.

Moravští Indiáni

7. Vyšly dva komiksové speciály Bobří stopy

V červnu vyšel místo klasické Bobří stopy 2/2017 první komiksový speciál Hlavolam ze Stínadel. Komiksový příběh autorů Josefa Blažka a Jiřího Filípka rozehrál první třetinu stínadelského prequelu, jenž přináší jednu z možných podob stínadeské historie. Druhá část vyšla jako druhý komiksový speciál v prosinci s názvem Povstání Vontů. Oba tituly se dostaly také do běžné knižní distribuce a objevily se pod mnoha vánočními stromečky. Závěrečný díl komiksové trilogie vyjde v roce 2018.

Speciály BS a Jediný syn

8. Odehrálo se rekordních 7 letních táborů SPJF

V průběhu letních prázdnin se na nejrůznějších tábořištích, ale i ve městě odehrálo celkem sedm táborů pod hlavičkou SPJF. Kromě tradičního tábora na Pikárci, letos s názvem Doba železobetonová, a tábora u Brzkova, letos s názvem Nemesis, se odehrály také dva běhy příměstského tábora Rychlé šípy v Praze. Tábory Hraničářův učeň a Star Wars uspořádala Třebíčská pobočka Halahoj, svůj tábor také uspořádal oddíl Ječmínek.

Tábor na Pikárci

9. Členové SPJF navštívili byt Jaroslava Foglara

Možnost navštívit byt Jaroslava Foglara na pražském Žižkově dostali členové SPJF v létě a na podzim. Byt získala do svého vlastnictví, stejně jako veškeré další dědictví po spisovateli, Skautská nadace Jaroslava Foglara, která umožnila uspořádání několika prohlídek. Ty organizačně zabezpečil člen SPJF Menhart. Reportáž z návštěvy bytu čtěte v Bobří stopě 3/2017.

Jestřábův byt

10. Jaroslav Foglar získal státní vyznamenání za zásluhy

Mezi téměř čtyřicítkou osobností, které byly v podvečer státního svátku 28. října na Pražském hradě oceněny z rukou prezidenta republiky státním vyznamenáním, se objevil i Jaroslav Foglar. Spisovatel, pedagog a skautský vedoucí obdržel in memoriam medaili za zásluhy I. stupně, ocenění převzal předseda SPJF Vojtěch Hanuš. O udělení vyznamenání se významnou měrou zasloužil foglarovec Jiří Stegbauer, akt je vyvrcholením čtvrtstoletí dlouhých snah foglarovců o takovéto uznání.

Státní vyznamenání

11. Vyšla první kniha z nové edice Knihovnička Bobří stopy

Dosud utajená povídka Rudyarda Kiplinga Jediný syn vyšla s ilustracemi Petra Modlitby jako první svazek Knihovničky Bobří stopy v prosinci. Kniha byla pokřtěna na Foglarovském minifestivalu v kavárně Era v Brně, na její vznik přispělo 110 zájemců na portálu Startovač. Redakce Bobří stopy připravuje k vydání další svazky především dobrodružné literatury.

Jediný syn

12. Rychlé šípy hledali lidé v pěti městech

Tradiční pátrací hra Hledáme Rychlé šípy se letos mezi 17. listopadem a 17. prosincem vrátila do pěti měst Česka. Figurínu chlapeckého klubu v životní velikosti hledali lidé v Praze, Brně, Ostravě, Kutné hoře a Hodoníně. Ukončení hry proběhlo společně s Večerem světel, který připomněl výročí vydání prvního komiksového příběhu Rychlých šípů v roce 1938. Pátrací hra se poprvé odehrála v roce 2001 v Praze, od té doby se do ní ve všech městech zapojují tisíce lidí.

Rychlé šípy

13. SPJF má 396 členů, číslo opět roste

Ke konci roku 2017 eviduje databáze členů SPJF celkem 396 členů. Klesající trend z předchozích let se tak podařilo nejen zastavit, ale dokonce překlopit v opětovný růst. Děkujeme, že jste s námi a věříme, že se nastolený trend podaří nejen udržet, ale ještě zvýraznit!

 

Vytvořil 31. prosince 2017 ve 12:31:41 Sova. Upravováno 5x, naposledy 31. prosince 2017 ve 14:00:24, Sova


Diskuze ke článku

3. ledna 2018, 20:16
Jezek

nashvile

pět, pět let. Prezident se volí na pět let. Na tři roky myslím nevolíme nikoho. Snad Senátory.

Význam oné diskutabilnosti TI napíšu soukromě.
3. ledna 2018, 13:20
Nashville

Diskutabilnost?

Co je "diskutabilního" na udělení vysokého státního vyznamenání pro JF (in memoriam)? Prostě prezident republiky ocenil výjimečné zásluhy JF o stát udělením medaile, tak o čem diskutovat? "Diskutabilnost" vytvářeli jen uměle ti, kterým leží v žaludku osoba současné hlavy státu (a možná je bude bolet žaludek i další tři roky...).
2. ledna 2018, 16:11
Krizmen (přihlášený)

Poděkování

Takové shrnutí činnosti SPJF vidím na iKlubovně.cz prakticky poprvé, takže za něj co by člen děkuji. Podle mě by mělo být zveřejněno také v Bobří stopě. 

 

2. ledna 2018, 14:47
Rolf (administrátor)

Dysfunkce

se samozřejmě píše s s ypsilon po D. Podle slovníku cizích slov se může jednat např. o narušenou nebo odchylnou funkci orgánů. Z medicíny a psychologie patří mezi známé např. LDM - lehká mozková dysfunkce, vznikající oslabením centrální nervové soustavy. Jinak Sovův výběr se mi velmi líbí, je to hezký přehled roku 2017 :) 

2. ledna 2018, 06:06
Ježek

diskurz, disfunkce

Myslím, že v tomhle je ten zásadní problém... celého SPJF.

Kdysi dávno jsem přišel s "nápadem" adresy: kalendar.spjf.cz a s virtuálním kalendářem, který by fungoval jako nekonečné zvadlo. Aby se tato adresa stala alfou a omegou veškerého dění SPJF. Aby byla na kalendářích, na pohlednicích, na záložkách, v časopise - všude.
Nevím? Zajímá mě? Zadám, řeknu. Jednoduchou adresu. Jednoduché rozhraní. Všichni budou hned vědět.

Nebyla a myslím, že ani není na onom letáčku, který SPJF vydává jako zvadlo na ty nejdůležitější akce. Všechno to tak nějak vyznělo do ztracena a nikdo se mnou ani nikdy nejednal. Všechno se to tak nějak peklo mimo "autora", jen na úrovni vedení SPJF. Mezi kamarády, co spolu mluví.

Sovův výčet je zajímavou sondou. Jen, by to chtělo větší připravenost. A, i kdyby všichni trvali na oné chronologické posloupnosti, aby někoho náhodou někdo nechtěl protěžovat, stejně bych ono státní vyznamenání upřednostnil nad jiné.
Já sám jsem hluboce přesvědčen, že jde o událost s nejvyšší kontroverzí (jak se stalo a kdo přebíral), ale jde taky o nejdůležitější událost ve Foglarovským světě. Už jen proto, že vím, že o něj Foglar moc stál. Už jen proto, že Foglarovi samo SPJF "udělilo" "ocenění" -in memoriam-. Vlastně "natruc" tomu státnímu. Napadá mě, kdo Bílého Bobra má?

Výčet událostí roku 2017 je velmi dobrý. Připomenutí, shrnutí... Akce, které se konají a jsou zveřejněny zde, klidně zaniknou v dalším balastu a ona výsledovka je krátkým připomenutím těch nejdůležitějších. Takže, Sovo, díky za ně, ale jak jsem napsal - chtělo to lepší přípravu. Mě by třeba zajímalo, kde všude se například připomínalo oněch 110. let JF.

Zdravím z domova a jdu do práce.

dva
1. ledna 2018, 22:48
Sova (administrátor)

Diskuze

Díky za diskuzi, je skvělé, že nám všem očividně na dění v SPJF záleží. Je přirozené, že každý vnímá důležitost událostí různě a nepochybuji o tom, že každý by seznam sestavil trochu odlišně. Jedná se nicméně, jak je myslím jasné, o můj autorský text, takže jakkoliv jsem se snažil co nejobjektivněji vybírat, nejedná se o žádné oficiální stanovisko, spíše o jakési podtržení roku, který byl skutečně událostmi nabitý.

Jak trefně podotkl Menhart, stále se něco děje a já jsem osobně vděčný za každý dílek práce, kterou všichni přispíváme do mlýna. A třeba lidem, kteří celý rok nesledují iKlubovnu tak pečlivě, přinesl tento článek určité obohacení, které stálo za přečtení :-)

1. ledna 2018, 22:18
Menhart (administrátor)

Přehled akcí SPJF v r. 2017

 naleznete zde a většina akcí je přímo SPJF. Takže si každý můžete porovnat, kolik jste jich stihli navštívit nebo uspořádat a můžete si sami určit, která akce byla pro vás nejdůležitější. Vždy to bude jen výběr a to je skvělé, že máme z čeho vybírat.
Osobně se pod výběr Sovy podepisuji, ale připomínám, že i sebemenší akce většinou spotřebuje hodně práce a času organizátorů a tedy každá si zaslouží obdiv a uznání.
Jeden rok s výročím JF je za námi a další k 80. výročí RŠ nás čeká. Takže v našich novoročních předsevzetích by nemělo chybět něco konkrétního, co každý člen SPJF udělá pro zdárné oslavy.
Díky za výběr 13 TOP foglarovských akcí a doufám, že za rok bude zase z čeho vybírat. Vzhůru do práce.

Nejbližší akce SPJF asi jsou:
Tříkrálová cukrárna (4. ledna),
Memoriál JT (22. ledna)
a Foglar a podzemí (25. ledna).
V lednu se sejde také vedení SPJF, někteří navštíví hrob JF a i byt... Pořád se něco děje.

1. ledna 2018, 21:56
Ježek

MVB

Tak, předpokládám, že Sova hodil 13. jako obsedantně fetišistické číslo pro foglarovce.
Jinak - jo je to zajímavá bilance. Abych nebyl jen kritický. Člověk se ledacos dozví. Možná, právě ono větší propracování. Tomu chybí. Dle mého.

dva
1. ledna 2018, 21:52
Ježek

ČÁP

Diskuse? Výborně!

Za mě - prvních pět:
1-10. Jaroslav Foglar získal státní vyznamenání za zásluhy
2-2. Vojta Hanuš zvolen novým předsedou SPJF
3-8. Odehrálo se rekordních 7 letních táborů SPJF
4-12. Rychlé šípy hledali lidé v pěti městech
5-11. Vyšla první kniha z nové edice Knihovnička Bobří stopy

dvě
1. ledna 2018, 21:51
MV Bobr

Přehled dobrý...

Ale chybí např. 110. výročí narození JF-Jestřába (viz akce ve Sluneční zátoce). Není nutné se nutit do 13 bodů TOP akcí. Může jich být třeba 17...
1. ledna 2018, 19:52
Drobek

Dík, Sovo, shrnutí je pěkný nápad, doufám, že se stane tradicí do příštích let. Líbí se mně tu taky docela pestrý výběr z témat, kterým se SPJF věnuje -je vidět, že se nezaměřujeme úplně úzce :).
1. ledna 2018, 19:44
Čáp

Pořadí

nejdůležitějších událostí je určitě diskutabilní, snad tu některé i chybí, ale to je právě ono - diskuze a zamyšlení jsou nejlepší formou, jak si foglarovské události v roce 2017 připomenout. A proto - Sovo díky a všem šťastný nový rok. Zdravím ze Lvova, nejhezčího města na světě, kde jsou uličky a plácky ještě skutečně stínadelské.
1. ledna 2018, 19:44
Doubravka

Mě překvapilo, že bylo sedm táborů. Což je super :)
1. ledna 2018, 19:42
Ilič

2017

Tolik pěkných událostí za jediný rok. Jsem rád, že jsem byl u některých přítomen osobně. :-)
31. prosince 2017, 16:49
Ježek

Když natočíme nejdelší osten...

I tak - i tak!

Subjektivní...? Nejsem členem SPJF. A, možná je to tak i dobře, což?!

dvě
31. prosince 2017, 16:13
Sova (administrátor)

Priority...

O priority nejde, události jsou seřazeny víceméně chronologicky. Navíc jde samozřejmě o dost subjektivní výběr ;-)

31. prosince 2017, 14:58
Jezek

Priority

Nevím jak vy, ale já bych jako první událost řadil ono státní vyznamenání. Bez ohledu na diskutabilnost celé události.
Bez ohledu na chronologickou posloupnost.

Ale, nejsem členem SPJF... nejsem.
Vložení nového komentáře
*
*
*