iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby
Přejít na menu

Jaroslav Foglar získal in memoriam státní vyznamenání za zásluhy. Ocenění převzal předseda SPJF Vojtěch Hanuš

29.10.2017 01:55
Autor: Sova, Počet přečtení: 5323

Mezi téměř čtyřicítkou osobností, které byly v podvečer státního svátku 28. října na Pražském hradě oceněny z rukou prezidenta republiky státním vyznamenáním, se objevil i Jaroslav Foglar. Spisovatel, pedagog a skautský vedoucí obdržel in memoriam medaili za zásluhy I. stupně, ocenění převzal předseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara Vojtěch Hanuš.
 

Jaroslav Foglar je autorem řady dnes již legendárních knih pro děti a mládež, kterými byly ovlivněny generace čtenářů. Řada z nich v sobě dodnes nese ideály rytířskosti, čestnosti a přátelství, které Jaroslav Foglar uměl tak neopakovatelným způsobem podat.

Medaili za zásluhy převzal předseda SPJF Vojtěch Hanuš

SPJF vzniklo v roce 1990 ještě za života tohoto spisovatele pro děti a mládež a za jeho souhlasu. Od té doby navazuje na Foglarovy výchovné metody a snaží se rozvíjet jeho odkaz. Jsme rádi, že se Jaroslav Foglar konečně za svou práci dočkal vyznamenání na nejvyšší státní úrovni.

Státní vyznamenání pro Jaroslava Foglara    Medaile za zásluhy

Jádrem Foglarovy činnosti pro děti a mládež byla kromě autorství více než třiceti románů hlavně jeho pedagogická činnost. Dodnes je považován za nejdéle působícího skautského vůdce, řídil časopisy pro děti Mladý hlasatel a Vpřed  a je tvůrcem originální metody práce s dětskými kluby bez dospělého vedoucího. Za svůj přínos státu získal Medaili za zásluhy o stát v oblasti umění.

Foglar získal státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti umělecké

Vytvořil 29. října 2017 v 02:12:13 Sova. Upravováno 4x, naposledy 29. října 2017 v 18:31:31, Sova


Diskuze ke článku

21. dubna 2018, 14:03
Menhart (administrátor)

26.5.1990

Zajímavost: V Poslanecké sněmovně Parlamentu se projednával návrh propůjčení Řádu T.G. Masaryka již 26. května 1995. Návrh byl schválen poměrem hlasů 75 pro, 3 proti, 15 se zdrželo - zde.

4. března 2018, 20:09
Poslední Velký Ježek

Ježku jsi ježek západní nebo východní???
2. března 2018, 18:14
Poslední Velký Vont

Foglarovci?!

Co jste to za Foglarovce! Když ani někteří "netuší", že žije jeho rodina.
10. listopadu 2017, 17:06
Michal Beránek

Složitá věc

Přirovnáním, že se pojmem, „že se mlátí prázdná sláma“ jsem chtěl naznačit, že debatují a přou se jen jednotlivé „zájmové“ skupiny „Foglaristů“, tedy osob, které se, ať už z jakýchkoliv důvodů, o Foglara osobně zajímají. Pro ty má toto vyznamenání nějaký smysl. Ostatní, kteří stojí t.zv. opodál prakticky nezajímá jestli Foglar dostal to anebo ono ohodnocení a z jakých rukou a od které instituce a jestli medaile bude uložena v těch anebo v oněch rukou.
Foglarova rodina za posledních 40 let o Jestřába nejevila vůbec zájem, jedinou vyjimkou byla „Akce Petr Foglar“ (údajně s podporou Dr. Hanzela), kdy Jestřáb byl narčen z neskutečných věcí a aktivit. Petr Foglar – Dášek pozdějí vše odovolal. Jeho potomci a jeho rodina s Jestřábem nikdy neměli nic společného – jenom to jméno Foglar a jediným spojovacím článkem byl jenom Dášek, který byl jistou dobu členem Dvojky (sám jsem jeho Dvojkové aktivity zažil). Takže co by Foglarova rodina, která o svého strýčka nikdy neprojevila zájem, asi s medailí udělala – asi by jí v nejhorším ponechala někde v nějakém šuplíku, ale nechci nikomu svými slovy nějak ublížit.
Artefakty, třeba jeho psací stůl, židle a pod., které se nacházely v Jestřábově žižkovském bytě, doufejme někde skončí, nejlogičtější by asi bylo kdyby vše, i s medailí, skončilo na nějakém vzpomínkovém místě – tedy asi v nějakém muzeu.

A to bude zase voda na mlýn „zájmových“ skupin „Foglaristů“ které budou dlouze vyhodnocovat jaké to místo by asi bylo nejvhodnější. No aspoň mají nějakou zábavu, když už se nedokážou léta nějak sjednotit a dát síly dohromady.
9. listopadu 2017, 17:57
Jezek

Krizmene

Já bych se v první řadě obrátil na rodinu Petra Foglara, která dosud existuje. Ostatně, doteď mě udivuje, že tam nikdo z rodiny nebyl. Ale, neznám odkolnosti předání. Třeba to odmítla převzít. Ale, dosud jsem se nikde podrobnosti nedozvěděl.
MiBe - Myslím, že tahle sláma prázdná není. To bych stejně mohl říct, že po Foglarově smrti už nemá ono vyznemnání žádný praktický dopad.
Možná se foglarovci zaradovali, ale tím to skončilo.

dvě
8. listopadu 2017, 14:49
Krizmen (přihlášený)

Psal

jsem svůj názor. Nicméně z mé vlastní badatelské činnosti vím, že součástí písemných pozůstalostí v archivech bývají i takové předměty (diplomy... ocenění). Kdyby bylo na mě, nechal bych to posoudit přímo Literárnám archivem Památníku národního písemnictví, které se o písemnou pozůstalost stará.

8. listopadu 2017, 08:24
Michal Beránek

Památník - muzea

Nejsem si jistý jestli by to bylo vůbec možné. Už podle názvu je jasné, že Památník národního písemnictví schraňuje písemnosti, však je to také jeho státem určená úloha. Artefakty známych a věhlasných lidí a hmotné věci z jejich pozůstalosti by asi bylo velice obtížné v těch kartonech určených pro listy papírů nějak skladovat. Jednoduše řečeno – na skladování hmotných statků jsou prostě muzea a jejich depozitáře.
6. listopadu 2017, 22:19
Krizmen (přihlášený)

Kam s vyznamenáním

Můj názor je, že SPJF by po určité době mělo artefakty předat do Literárního archivu Památníku národního písemnictví, kde je uložena osobní pozůstalost Jaroslava Foglara.

5. listopadu 2017, 13:22
Michal Beránek

Tady se mlátí prázdná sláma

Myslím si, že je absolutně jedno kdo a za jakou instituci Jestřábovo vyznamenání převzal. A zase mne překvapuje jak skupinky kolem Foglara nejsou schopny se na něčem domluvit a jedna druhé předhazuje anebo vyčítá to anebo ono.

Je fajn, že se konečně podařilo z „české vrchnosti“ nějaké ocenění vymáčknout, zajímalo by mne čí iniciativa to byla abych před ním mohl smeknout.

Řešit, co se s vyznamenáním stane, tedy, kdo se o něj bude starat, kde bude uloženo je jednoduchá věc. Patří mezi další Foglarovy artefakty, které jsou anebo budou vystaveny ve Foglarově muzeu.
3. listopadu 2017, 14:52
Slávek

Poznámka

Myslím, že nyní není co řešit - všichni víme, jak to na Hradě poslední roky funguje, takže jen nebuďme jako oni. Nejpodstatnější je to, že konečně došlo k ocenění - zůstane jen nezodpovězenou otázkou, jestli by ho Jestřáb v této době převzal.
31. října 2017, 06:33
Jezek

sysel

Já, souhlasím s Alpínem a rád bych věděl, čím konkrétně došlo k porušení Stanov SPJF?
Menhyho vysvětlení mi je stejně nejasné, jako jeho první poznámka. No, a když už šel se svou hlavou na trh.
A, pokud neuvede dostatečné důvody ke svému nařčení, viděl bych spíš já důvod k jeho rezignaci na post Předsedy Revizní komise, z důvodu nekompetentnosti.

Jinak - sice mě postup SPJF ve věci předání vyznamenání dost překvapil, neřku-li přímo zaskočil, ale na jakoukoli rezignaci to nevidím. S Vojtou jsem mluvil a myslím si, že jsme celkem v pohodě.

Ke Kosťovi - mohu se cítit být Tvým komentářem dotčený. Proto bych rád zdůraznil, že jsem vyslovil pouze svůj názor, který nikomu navnucuju. Mě stejně tak může být na zvracení z těch nekritických reakcí, které se však dají pochopit. Vždyť jste kamarádi!
30. října 2017, 23:23
Menhart

12 hodin před akcí

Alpíne, nejde o Revizku, ale o Vedení, které podle stanov řídí SPJF. Výkonný výbor má jednat v neodkladných záležitostech (což toto nebylo) a, myslím si, mělo být informováno Vedení SPJF, že něco takového bude a mělo se k tomu Vedení vyjádřit. Obzvláště pokud se v té době Vedení sešlo na pravidelné poradě.

Ať si to Vedení s předsedou a VV vyřeší - já na to jen upozornil, že mohlo dojít k překročení pravomoci předsedy.
Vojta to vzal na sebe a tedy nesl kůži na trh, což ho může "stát místo". To považuji, Ježku, za odvážné. Upozornil jsem ho na to a po 24 hodinách to napsal sem na iKlubovnu jako upozornění.

Jeho rozhodnutí o tom mlčet a neprojednat to s Vedením je k posouzení a ať se tak stane, pokud to Vedení uzná za důležité a potřebné.
Za Revizku jsem na to jen upozornil.
30. října 2017, 19:47
Alpín (přihlášený)

Menharte (ad 29. října 2017, 23:39)

Sděl, prosím, v čem došlo k porušení stanov SPJF, že se o udělování medaile  Revizní komise SPJF dozvěděla 12 hodin před samotnou akcí. Díky.

30. října 2017, 17:14
MVBobr (administrátor)

Kamarádi píší - super

Nejen od Old Boys foglarovců, ale i od dalších přátel co si píšeme znění hlasy: významný den jak pro JF-Jestřába, tak i pro ty osoby ze SPJF, které se podíleli letos i v minulosti na přípravě ocenění... posílání žádostí atd.
 

30. října 2017, 14:54
Krizmen (přihlášený)

Díky

Jsem hrdý na to, že jsem členem Sdružení přátel Jaroslava Foglara a jsem rád, že se podařilo to, o co se - my všichni - členové SPJF snažíme od svého vzniku. Dnem 28. 10. 2017 bylo definitivně rehabilitováno a oceněno dílo Jaroslava Foglara. Všem, co se o to zasloužili děkuji. Nyní je čas se zamyslet nad tím, jak dílo Jaroslava Foglara propagovat a šířit dál a hlavně, jak propojit některé roztříštěné síly foglarovských aktivit.

30. října 2017, 14:43
Kosta (přihlášený)

Vítejme v Česku.

Jak čtu některé komentáře, tak je mi na zase na blinkání. Zase se tu řeší něco co se řešit nemusí. Pokud dle mého názoru udělá někdo pro Sdružení nějaou práci a není to v rozporu ze zákony nebo v rozporu ze slušnými morálními zásadami, tak řeknu jen do toho. A taky mi je jedno jestli člověk který něco dělá má jiný názor na věc než já, pro mně v konečné fázi bude rozhodující jestli pro danou věc nebo toto společenství něco udělal a neseděl na zadku doma a jen kritizoval.

 

30. října 2017, 14:11
Ježek

subjektiva

Já si zase myslím, že je celkem dost důležité, kdo ono ocenění převzal. Protože teď to bude právě na něm, kdo „v blízké době rozhodne, jak naložit se samotným vyznamenáním a medailí“. Jestli má právní postavení disponovat s takovým vyznamenáním, to nevím. Přesto, že převzalo vyznamenání na nejvyšší úrovni.

Nejsem právník, ale myslím si, že Sdružení přátel Jaroslava Foglara, jako zájmové občanské sdružení, nemá žádné právní pověření, zastupovat Jaroslava Foglara. Nebo ano? Popravdě, by mě to celkem zajímalo.
30. října 2017, 13:25
MV Bobr

Památník národního písemnictví

má dost místa na čestné umístění vyznamenání pro JF-Jestřába. Toto ocenění bychom měli ukázat foglarovcům např. v Brně 25. listopadu při připravované akci SPJF - viz kavárna ERA: pozvánku na křest knihovničky BS máte v právě odesílené BS č. 3, na poslední straně.
30. října 2017, 13:13
MV Bobr

Konečně ocenění po 22 letech...

od naší první žádosti na vyznamenání pro JF-Jestřába. Jako otec spoluzakladatel SPJF vím, co nás to stálo úsilí posílat na Hrad a do Parlamentu žádosti... Jestřáb pokud to nevíte, si vždy přál významné ocenění získat, a právě od nás, tj. navrhovatelů z Brna. Nebyli jsme sami co do Prahy psali - též řada jednotlivců a asi i občanských sdružení (možná i skauti).
30. října 2017, 13:06
MV Bobr

Vojta je borec...

milý Stopaři, Vojta by měl být potenciálním ministrem kultury (když převzal takové ocenění). Hledá se totiž nový ministr v této oblasti, asi jej navrhnu...
30. října 2017, 11:49
Sova (administrátor)

Předání

Winoga to shrnul poměrně přesně - vyznamenání skutečně náleží jedině Jaroslavu Foglarovi a to, že jej Vojta převzal, je v podstatě jen provozní záležitost. Vedení SPJF v blízké době rozhodne, jak naložit se samotným vyznamenáním a medailí.

30. října 2017, 11:37
Stopař

poděkování

Vojta na hrad! :-) Osobně si myslím, že je téměř jedno, kdo to převzal, jestli my, rodina či nadace... Ikdyž su rád, že jsme to byli zrovna my a Vojta.
Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří se zasloužili o propagaci jeho díla a odkazu, lidem, kteří dokážou tento svět dělat lepším.. O to tady jde především.
30. října 2017, 10:25
Winoga

K níže napsanému

bych chtěl dodat, že vyznamenání obdržel Jaroslav Foglar a předseda jej převzal. Vyznamenání není tedy SPJF a pokud se zjistí, že je někdo příslušnější k jeho držení, mělo by se předat. V tom, že jej Vojta převzal nevidím problém. Ona si KPR s nějakým právním rozborem, komu jej předat asi zase tak těžkou hlavu nedělala.
30. října 2017, 07:44
Ježek

protimluv

No - přijde mi to jako protimluv. Doporučit předsedovi abdikaci a zároveň ho pochválit, že "cosi" vzal na sebe???
29. října 2017, 23:39
Menhart

Asi to nebude drobnost

Kancelář prezidenta ČR disponuje nástroji, aby si zjistila v registru obyvatel rodinné příslušníky, aby to případně předala jim.

Spíš je dilema, jestli ocenění mělo převzít SPJF nebo jeho oddíl Dvojka a nebo Skautská nadace Jaroslava Foglara, která po právní stránce spravuje Foglarova práva, jeho dědictví a "zájmy".

Chápal bych, že to převezmeme v období soudního sporu, kdy byl nějaký správce dědictví, táhly se soudy a nikdo nic nevěděl. Dnes ale všichni víme, jednáme s Nadací a nadace se aktivně stará o pozůstalost a odkaz JF.

Minimálně měla Nadace o připravě udělení ocenění pro JF vědět dopředu a předseda SPJF se neměl nechat zastrašit hradním kancléřem, že o tom nesmí 2 měsíce nikomu říci.
Nejsme jediní a nemáme na Foglara patent. :-)

Dokonce ani v SPJF neproběhlo vše podle stanov SPJF. Orgány SPJF (Vedení a Revizka) se o udělení dozvěděly emailem až 12 hodin před slavnostním aktem. Výkonný výbor prý 14 dnů předem (a byl jednoznačně pro), ale mezi Valnými hromadami je řídícím orgánem právě Vedení SPJF. Výkonný výbor dle stanov rozhoduje o věcech "neodkladných", ale na poradě Vedení v září se o udělení vyznamenání vůbec nejednalo.

Vedení by na své nejbližší poradě mělo projednat, jestli nepřekročil předseda svoji pravomoc. Stejné jsem říkal již v sobotu po slavnostním aktu na Hradě Vojtovi, když jsem kluky doprovázel z Hradčan na autobus. Jsme demokratické sdružení, takže jsem doporučil Vojtovi si nechat abdikací a novou volbou potvrdit své předsedování.
Jako Revizní komise jsme to ještě neřešili, nepřišel ani podnět od nějakého člena, ale ze stanov Revizka dohlíží nad fungováním SPJF a tohle mi přišlo, že telefonát z Hradu byl povýšen nad stanovy SPJF a ty by ani předseda překračovat neměl. Hrad nehrad.
:-)
Zase oceňuji, že to předseda riskl a vzal na sebe - Alvaréz potřebuje jen statečné a silné...
29. října 2017, 21:40
Jezek

Drobnosti, na kterých záleží

No, jednak si myslím, že Foglar napsal jen "více jak dvacet" knih a pak taky soudím, že není tak úplně jedno, kdo vyznamenání převzal.
A, opravdu jsou všichni Foglarovi rodiní blízcí zesnulí?
29. října 2017, 19:02
MVBobr (administrátor)

Vyznamenání JF-Jestřába...

pro ty co nebyli (dívky a chlapci) na světě v roce 1995 sděluji, že už tenkrát  podávalo SPJF návrh na  udělení státního vyznamenání Řádem T. G. Masaryka do Parlamentu ČR tomuto významnému spisovateli. Též v roce 1996 a 1997 jsme podávali návrh znovu. Takže po více než 20 letech se nejen SPJF, ale i další příznivci díla JF-Jestřába dočkali...

29. října 2017, 14:29
Sova (administrátor)

Smysl?

Na tom, kdo vyznamenání převzal, přeci nezáleží. Jde přeci hlavně o to, že si jej Jaroslav Foglar zaslouží a že mu konečně bylo uděleno. Druhou věcí je skutečnost, že nikdo z Foglarových blízkých příbuzných již nežije.

29. října 2017, 04:39
Jezek

Smysl

Zda-li je co “slavit”, když vyznamenání nepřevzal nikdo z rodiny.
Vložení nového komentáře
*
*
*