iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby
Přejít na menu

Před 112 lety se narodil Jaroslav Foglar - Jestřáb

6.7.2019 08:12
Autor: Rolf, Počet přečtení: 2703

Psala se neděle 6. července 1907, když se v pražské Benátské ulici narodil manželům Jindřichu a Marii Foglarovým syn Jaroslav. Ten později získává přezdívku Jestřáb a stává se dlouhodobým vedoucím skautského oddílu "Pražská Dvojka". Působil také v roli redaktora časopisu Mladý hlasatel a vznikají tak díky němu tisíce čtenářských klubů. Na svět se díky Jestřábovi a ilustrátoru Janu Fischerovi dostávají v roce 1938 Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Legendární klub Rychlých šípů, který byl vzorem všem čtenárům. V poválečné éře pak na svou činnost navazuje v dalším časopise pro děti a mládež zvaném Vpřed. Během své spisovatelské kariéry napsal více než dvacet dobrodružných knih z nichž se takřka do všech knihovniček hochů a devčat dostali třeba Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině či Záhada hlavolamu. Jestřábovy myšlenky žijí dál a jsou nám inspirací v naší činnosti i našich životech! Jestřábe, díky! 
 

JestřábJaroslav Foglar - Jestřáb, 6.7. 1907 - 23.1. 1999 (foto archiv) 

Vytvořil 6. července 2019 v 08:31:46 Rolf. Upravováno 3x, naposledy 14. července 2019 v 09:38:56, Rolf


Diskuze ke článku

14. července 2019, 16:19
Jezek

nedorozumění

Mě přišlo, že na tom šéfredaktorovi spíš trváš. K sorry.

Ono, nejde ani tak o odborný článek, ale spíš o to, že by právě v takovýchto "kraťasech" ony nepřesnosti být neměly. Pak jsou zavádějící.

Já, se omlouvám - že to beru moc osobně, ale nejsem "hledač" chyb. Spíš mě to irituje pokud právě na stránkách společnosti, která ... prostě, kdyby to byl článek kdekoli jinde na webu, asi by se zde strhla kecanda, jak jsou ti novináři "hloupí".

Jsou prázdniny - vono se nic moc neděje.
14. července 2019, 14:17
Rolf (administrátor)

Ježkovi

Souhlasím, proto jsem ti argumentoval tím šéfredatorem. Účelem článku bylo spíš jen připomenout, že Jestřáb měl narozeniny, než tady debatovat nad jeho dílem apod. Nešlo o odborný článek s přednesem špičkových informací. Že tam byl překlep a nepřesnost?! Třeba to zrovna některým hledačům chyb udělalo právě radost :) 

14. července 2019, 13:51
Ježek

diskuse

Mnoho povyku pro nic!?

Milý Rolfe, jestliže jste organizace, jež nese jméno slavného spisovatele, pak byste měli být první, kdo bude přednášet -špičkové- informace o jeho životě a díle.
Jiná věc je, pokud se rozvíří debata o méně známých věcech, které nejsou úplně zřejmé a jsou mnohdy diskutabilní.
Pokud někdo - kdokoli, zde, ihned co vznesu svůj podnět, připomínku, reaguje, že jsem se špatně najedl a tak zase rejpu, by se mohl zamyslet, zda by nebylo vhodnější reagovat věcně a moji připomínku mi vyvrátit. Když už nesouhlasí!

Například Výprava na Yucatan je opravdu výbor z kronik (které pravda, většinou Jestřáb psal), než celistvý román. A za knihu nepovažuji ani přepisy komiksových příběhů Rychlých šípů. I když, tohle už je otázka debaty a názorů.
Samozřejmě, pro životopisce se hodí knih co nejvíc. A pokud bychom byli, jako pozůstalí, důslední, můžeme do výčtu zahrnout VŠE co napsal. Včetně hromadných dopisů.

Jinak v Mladém Hlasateli byl odpovědný za redakci (šéfredaktor) Karel Bureš, který měl jako zkušený publicista víc ... zkušeností.

Překlep je opravdu drobnost. Spíš mě to pobavilo. - neřeším.
14. července 2019, 09:46
Rolf (administrátor)

Legrace

Hlavně že se pánové bavíte :) ten překlep bych neřešil. Ale s šéfredaktorem souhlasím, mohl jsem si to ověřit. O tom že šéfuje Vpředu ale nepíšu. Příliš povyku pro nic!

13. července 2019, 22:38
Ježek

ocenění

Donald Duck - děkuji.
13. července 2019, 12:42
Donald Duck

Holinky, hodinky...

Nemíchejte vše dohromady: Pokud jde o knihy, tak je třeba oddělit romány od různých souborných knih povídek, kronikových zápisů a tak dále. "Ryzích" knih Foglar opravdu vydal nanejvýš 25. A co se šéfování časopisů týče, tak v Mladém hlasateli opravdu Foglar šéfredaktorem nikdy nebyl. Koukněte do tiráže a nemusí se tady plácat páté přes deváté. Kdokoliv.
13. července 2019, 11:46
Kačer Donald

Ježek šťourá!

Opět šťourá, opět mu leží něco v žaludku. Zřejmě nedobrý oběd. Sebraných spisů JF je 25 a další knihy vyšly... Výprava na Yucatán, Závod o Modřínový srub, aj.
12. července 2019, 07:19
Ježek

ambice

Jednak bych opral překlep - sysnJaroslav a následně bych zkoumal, zda byl Foglar skutečně šéfredaktorem, nebo spíš "jen" zakladatelem. Tedy, MH.

U Vpředu se o vedení redakce dělil v Burešem, Tedy, Karlem :) Myslím.

A ono číslo - třiceti knih bych si dovolil krotit. Mám za to, že jich bylo něco málo přes dvacet. Možná s podívkami bychom se k 25. i dostali.
Vložení nového komentáře
*
*
*