iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby
Přejít na menu

Rok 2018 v kostce: 10 nejdůležitějších událostí v SPJF

29.12.2018 21:30
Autor: Sova, Počet přečtení: 1279

Rok 2018 byl opět plný událostí, akcí, vydavatelských počinů a změn. Zde přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co se v SPJF odehrálo a co by vám nemělo uniknout. Bylo třeba zvoleno nové Vedení, Sdružení přestěhovalo své ústředí a Pražská pobočka oslavila 25 let své existence.

1. Stínadelské šestnáctero přilákalo přes tisíc hráčů
Městská pátrací hra, která se odehrála na přelomu února a března v Brně, zaznamenala nemalý úspěch. Přihlásilo se do ní 1165 hráčů a její podstatou bylo vypátrat místa, zachycená na fotografiích, zveřejňovaných po čtveřicích každý týden na webu. 73 týmů nakonec nalezlo všechny skrýše, 240 týmů nalezlo alespoň jednu. Akci po měsíci uzavřelo závěrečné setkání s aukcí kreseb Aničky Zvědělíkové.

Vyhlášení Stínadelského šestnáctera

2. SPJF bylo u Noci s Andersenem
Protože po celý rok 2018 slavily Rychlé šípy kulatiny, nesla se i tradiční akce českých knihoven Noc s Andersenem v duchu chlapců z Druhé strany. Členové SPJF v řadě knihoven přímo pomáhali s přípravou foglarovského programu. Vojta s Čápem tak třeba zavítali do Prštic, Winoga do Doubravčic či Jirka Filípek do Kostelce nad Černými lesy. Rychlé šípy se tak 23. března i díky našim členům dostaly k tisícovkám dětí!

Vojta v knihovně v Pršticích

3. Ústředí SPJF změnilo adresu
Na konci května se SPJF počtvrté přestěhovalo. Po třech letech působení na Moravském náměstí jsme byli nuceni přestěhovat klubovnu, sklad i redakci do areálu bývalé textilky Mosilana na Křenové ulici. Stěhování probíhalo v druhé půlce května a za urputného nasazení několika dobrovolníků se celý proces podařilo minutu po dvanácté dokončit.

Stěhování klubovny

4. V létě jsme spustili pátračku Po stopách RŠ
Našim velkým příspěvkem k oslavám osmdesátiletého výročí Rychlých šípů bylo spuštění celorepublikové pátrací hry Po stopách Rychlých šípů. Hra stále běží a jejím principem je objevování míst, která nápadně připomínají dějiště komiksových příběhů. Ti nejlepší jich zatím objevili sedm, každý navíc může přidávat vlastní místa.

Po stopách RŠ

5. Uskutečnilo se rekordních 10 letních táborů
V létě se pod hlavičkou SPJF odehrálo opět o něco více táborů, než v letech předchozích. Kromě dvou tradičních táborů na Pikárci (Strážci času) a u Hrbova (Isla de Muerta) se odehrály také dva běhy příměšťáku s RŠ v Praze a jeden v Brně, tábor pro nejmenší, puťák v okolí Sluneční zátoky a další dva tábory Třebíčské pobočky Halahoj a tábor oddílu Ječmínek. Dohromady se těchto táborů zúčastnilo více než 300 dětí!

Příměšťák v Brně

6. Základna na Muně je připojena k elektřině a vodě
Na podzim se našim dobrovolníkům podařilo dokončit několik let trvající proces připojení táborové základny SPJF na Muně do elektrické sítě. Zároveň je v objektu 36 k dispozici již i teplá voda a je zde tedy možné pořádat plnohodnotné akce. Rekonstrukční práce nicméně budou pokračovat budováním koupelny a posledního pokoje.

Svítíme na Muně!

7. Valná hromada zvolila nové Vedení
V listopadu se v Brně sešla Valná hromada SPJF a kromě jiného ze svého středu zvolila nové Vedení organizace. To nyní tvoří jedenáct členů. V tentýž den Vedení zvolilo ze svého středu předsedu a Výkonný výbor. V čele Sdružení zůstává Vojta Hanuš, místopředsedy jsou (opět) Martin Vérteši-Sova a Jiří Kalina-Čáp. Vedení se poprvé v novém složení řádně sejde v lednu v Praze.

Nové Vedení SPJF a Revizní komise

8. Rychlé šípy se letos ukryly ve všech krajích ČR
Tradiční pátrací hra Hledáme Rychlé šípy se letos rozšířila do všech krajů Česka. Ve 14 městech je lidé mohli hledat od 17. listopadu do 17. prosince a zapojily se stovky nadšenců. 17. prosince se pak v některých městech konal Večer světel, který připomněl na den přesně 80. výročí prvního kresleného komiksového příběhu Rychlých šípů.

Hledáme RŠ

9. Pražská pobočka oslavila 25 let činnosti, Alpín předal žezlo
Členové Pražské pobočky SPJF se 10. listopadu sešli na výroční schůzi a oslavili čtvrtstoletí činnosti. Nostalgií se ale nenechali unášet dlouho, hned začali plánovat akce na nadcházející období. Z čela pobočky také po 25 letech odešel Milan Lebeda-Alpín, který sklidil potlesk vestoje a byl ve funkci nahrazen Pavlem Schneiderem-Tajlorem. Pražská pobočka patří dlouhodobě mezi dvě nejaktivnější v rámci SPJF.
25 let Pražské pobočky SPJF

10. Vyšel třetí komiksový speciál a vznikly nové propagační předměty SPJF
V květnu vyšel jako druhé letošní číslo Bobří stopy komiksový speciál Synové stínadelští. Komiks Josefa Blažka a Jiřího Filípka navazuje na předchozí dva díly, které vyšly v roce 2017 a ukončuje stínadelský prequel. Na podzim pak SPJF vyrobilo nové plátěné tašky a stahovací vaky se svým logem, rovněž byl proveden druhý dotisk oblíbených foglarovských triček a sada byla doplněna o jeden nový motiv. Vše je možné zakoupit ve Foglarovském obchůdku.

Nové tašky a batohy SPJF

Vytvořil 29. prosince 2018 ve 21:52:35 Sova. Upravováno 2x, naposledy 29. prosince 2018 ve 22:45:05, Sova


Diskuze ke článku

Vložení nového komentáře
*
*
*