iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby
Přejít na menu

SPJF se potřetí přestěhovalo

2.6.2015 00:52
Autor: Čáp, Počet přečtení: 2909

Do třetice všeho dobrého, chtělo by se popřát Sdružení přátel Jaroslava Foglara poté, co se již potřetí ve své bezmála pětadvacetileté historii přestěhovalo. Ne nelekejte se, nepřesídlili jsme do Prahy, opět jde jen o stěhování po Brně a to dokonce v rámci stejné městské části.
Doplněno o sedm barevných fotografií.

Dlouholetí členové si možná vzpomenou, jak jsme před šesti roky slavnostně oznamovali, že SPJF opouští po patnácti letech stínadelskou klubovnu na Kopečné, aby přesídlilo „o patro výš“, do čistších, světlejších a větších prostor na ulici Hrnčířské. A jak rostlo podlaží, snižovalo se číslo, z 31 na Kopečné přes 17 na Hrnčířské po současných, krásných foglarovských 13 na nové adrese: Moravské náměstí. Nesmíme ovšem zapomenout ani na klubovnu úplně nejstarší, původní sídlo na Jiráskově 10. Někteří z nás (včetně autora článku) ho ale ani zapomenout nemohou, protože si ho vůbec nepamatují (odtud SPJF odešlo tuším v roce 1994).

Tedy podrobně: od 1. června 2015 sídlí SPJF na nové adrese Moravské náměstí 13, Brno, ve čtvrtém poschodí budovy, nazývané pamětníky Moravská typografie podle tiskárny, která odsud chrlila tiskoviny nejrůznějšího druhu po desetiletí. Není bez zajímavosti, že první čísla časopisu Bobří stopa vznikla právě v této budově, ani to, že v Moravské typografii několik let pracoval dlouholetý předseda SPJF Miloš Vraspír - Bobr (a já jsem bydlel 6 let za rohem, pozn. autora).

Stěhování předcházelo bezmála dvouleté dramatické dohadování s novými majiteli, kteří s přispěním několika náhodných jevů zprivatizovali dům na Hrnčířské, aby se postupně zbavili všech jeho nájemníků, a také složité hledání nových prostor. Zde zabodoval Vojta Hanuš, který nalezl romantické prostředí Moravské typografie, s dobrou výší níjemného, o něco menším výtahem, přívětivým vrátným jako z Rychlých šípů, pěknou adresou a jen trošku nejasnou vlastnickou strukturou.

SPJF má nyní v nájmu dvě místnosti s velkými okny do dvora, který svojí stísněností v nenavyklé duši snad vyvolá myšlenky na nebe, jež je vysoké a modré, ale v duši industriálních romantiků rozdmýchá ohníčky pátračské touhy (sorry Ježku). První slouží jako redakce, druhá jako sklad všeho, co se už do redakce prostě nevejde.

Vzhledem k tomu, že celková plocha prostor se citelně (asi o třetinu) změnšila, stalo se postupné večerní (a posléze také víkendové stěhování z Hrnčířské současně dramatickým bojem, ve kterém staré knížky, archivní časopisy, navlhlé kožešiny a zašmoulené ponožky ze staré klubovny bojovaly o přežití, zatímco stěhující veteráni (a omladina) bojovali spíše o výklad historie sdružení, čest toho či toho památečního artefaktu, důležitost archiválií a nejlepší místo pro věci „ze své branže“. (Na tomto místě bych chtěl podotknout, že za přemístění klubovních hlášení do skladu bude někdo ještě pykat).

Na závěr se sluší poděkovat hlavně Vojtovi (ale stejně bude pykat), který nejen našel novou klubovnu, ale také poskytl auto a odpracoval nejvíc hodin při stěhování, a v další řadě Tomáši G., který zapůjčil vůz, Drobkovi, která to ošéfovala, Sovovi, který jako vždy mlčel a sám odnosil všechny skříně, Romainovi, který se na chvíli přestal učit anatomii, aby si zničil vlastní záda, Svišťovi, který uspořádal pádla a protože sám sobě děkovat nemůžu, tak to nejlepší nakonec ocituji z mailu od Alpína:

„Ahoj,

Ještě jednou díky!
chtěl bych moc poděkovat všem (hlavně Čápovi, snad jsem na nikoho nezapomněl; možná jsem někoho přidal), kteří zajišťují stěhování z Hrnku do 13. komnaty a držím palce do finále.
Je to tak asi vše, co my z vzdálených končin můžeme udělat.
Ještě jednou díky!
Alpín z blázince :-)“
PS: Dobrá zpráva je, že po šesti letech byla zrušena povinnost přezouvat se při vstupu do klubovny.
PPS: Tu citaci z Alpínova mailu jsem vůbec neupravil. Dáš si fofolu?
Poslední pohled na tzv. „Srdce chlapa“, největší a nejméně plesnivou z místností na Hrnčířské. Zde vyšla celá řada Klubovních hlasatelů a nabalily se tisíce Bobřích stop. Teď tu padá strop.
Ovšem v srdci každého chlapa, který navštěvoval Hrnek byl vždycky spíš „Gentlemans club“, místnost sice menší, zato útulnější (ano, zde došlo k onomu slavnému navlhnutí kožešin po nejmenované návštěvě, které vstoupilo do legend vedle brněnského draka a kola).
Vojta už toho má po odnošení skříní dost. A aby vypadal ještě blběji, trošku jsme tu fotku zdeformovali.
Poslední z velkých místností na Hrnčířské. „Hnůj“ se po šesti letech konečně stal opravdovým hnojem.
Nesmíme zapomenout poděkovat také firmě Podhled & syn. s. r. o. Doufáme, že svoji činnost neutlumila, protože na Moraváku by se jeden menší podhled taky hodil!
Kontejner jsme využili jaksepatří. Jak se patří na pořádný úkli po šesti letech. Technicky vzato se do něj musela vměstnat přibližně třetina všeho, co v Hrnku bylo.Ozdobné talířky, apartní šatičky, zánovní skříňky, poklady Bobrovy knihovničky, matrace, co se nehodí už ani na Munu, mouka, zálesácké nástěnky, plesnivé spacáky a v nich plesnivé ponožky, okrasné lišty na zdi, skleničky s Karlštejnem, čaje, pohovka s proleženými péry, stolečky do čajovny, mouční červi a další taškařice. Část posloužila kolemjdoucím nejrůznějšího věku a pohlaví.
A toto je příslib budoucnosti. Na fotografii můžete spatřit prosvětlený dvoreček našeho nového působiště - velkolepých kanceláří v Moravské typografii. V ceně nájmu je vlastní protiatomový kryt pod budovou a možnost prožít si stínadleskou pátračku (včetně koček a krysí žloutenky) přímo v domě. Budeme se těšit na vaši návštěvu!
Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

3. června 2015, 16:44
Jerry (přihlášený)

však to nikdo netvrdí :-P

3. června 2015, 00:47
Čáp (administrátor)

Chudák Tonda

Chudák Tonda, ža se dozví, že jsi jeho brácha :)

2. června 2015, 23:07
Jerry (přihlášený)

Podhled & synové

dnes již tradiční brněnská stavební firma je samozřemě k dispozici, zvláště o prázdninách kdy J. nemá práci a posílena o nového syna T. od H. Smějící se

2. června 2015, 06:20
Krizmen

Já zas pamatuju

prostory na Jiráskově 10 :-) a na Kopečné. Hrnčířská mi unikla. Moravské náměstí s třináctkou bude doufám dlouhodobější záležitost. Už kvůli té třináctce, už kvůli té Moravě, už kvůli tomu náměstí. Držím palce ;-)
2. června 2015, 01:44
Čáp (administrátor)

Naposledy

Téměř doslova v poslední hodině jsme v neděli 31. května večer vystěhovali poslední hromádku velice potřebných věcí z Hrnku, naposledy pohladili pohledem všechny plesnivé kouty a oprýskané zdi a nasáli pach starých knih, vlhké omítky a Šmouly.

Nezbývalo, než zaklapnout dveře a zamáčknout slzu. Sbohem Hrnku!

PS: A pak ty dveře zase otevřít, protože příkaz byl: „při odchodu nezavírat“.

Vložení nového komentáře
*
*
*