iKlubovnae-StopaSPJFe-ShopDlouhodobá hra pro kluby
Přejít na menu

Už dvacet let hledáme v Praze Rychlé šípy!

1.12.2021 13:45
Autor: Krizmen, Počet přečtení: 914

Tradiční akce Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara - pátrací hra Hledáme Rychlé šípy - slaví v letošním roce dvacetileté jubileum. Snad neuškodí, když připomeneme její historii a místa, kde bylo možné slavnou pětici spolu se psem Bublinou v uplynulých letech spatřit a připomenout i její letošní ročník, který je tentokrát doprovodnou akcí k výstavě Město jako přízrak v Muzeu hl. m. Prahy (v domě U Zlatého prstenu).

Hned v úvodu je třeba zmínit, že tvůrcem myšlenky a realizátorem soutěže byl po více než patnáct let kamarád Menhart, později pomyslnou štafetu převzali mladší členové pražské pobočky. Soutěž se pak rozšířila i do jiných míst republiky. Smyslem hry bylo a je vytáhnout pátrače všech věkových kategorií do pražských uliček. Ti mají vždy od 17. listopadu do 17. prosince možnost najít Rychlé šípy ve vymezeném prostoru Starého Města / Malé Strany / Hradčan, vyfotografovat nebo namalovat, aby bylo místo na obrázku poznat a důkaz svého nálezu poslat do 17. prosince Pražské pobočce SPJF, případně jej přinést přímo na Večer světel 17. prosince k pražskému kostelu sv. Haštala (to platilo do předloňského roku).

V roce 2001 byly Rychlé šípy vystaveny (nebo uschovány - jak chcete) na balkóně Divadelního ústavu vysoko pod střechou v Celetné ulici. Další ročník (2002) se Rychlé šípy dívaly na Prahu z balkónu 1. patra mateřské školky na Uhelném trhu. Následující rok (2003) se zase usmívaly ze soukromého balkónu nad vchodem do metra v Kaprově ulici. V roce 2004 jste je mohli spatřit za zábradlím divadla Na zábradlí. V roce 2005 se vyšplhaly až na samotný vrcholek slavné kavárny Slavie na vltavském nábřeží naproti Národnímu divadlu. Rok 2006 mimořádně a zplnomocněně prožily na balkoně velvyslanectví státu Mauritius v Břehové ulici. Herní měsíc roku 2007 je hostil na balkonu své rezidence pražský primátor. Jubilejní rok 2008, rok svých 70. narozenin, oslavovali hoši Rychlých šípů po celý pátrací měsíc v ulici Řásnovka. Rok následující – 2009 – se nepřesunuly výrazně daleko, sledovaly celý měsíc úspěšné i neúspěšné pátrače z balkonu mateřské školky v ulici Za Haštalem. V jubilejním 10. ročníku v roce 2010 se Rychlými šípy pyšnila přímo Staroměstská radnice na balkoně svého zadního traktu. Roku 2011 byly Rychlé šípy objeveny na střeše Obecního domu. Roku 2012 stály na terase pečovatelského domu v Dlouhé ulici. V roce 2013 – v roce svých 75. narozenin - z terasy domu Unitářů v Anenské ulici sledovali Šípáci dění na Anenském plácku a na střechách kolem kostela Sv. Anny. V roce 2014 Rychlé šípy vyhlížely z ochozu Betlémské kaple. Měsíc roku 2015 Rychlé šípy prožily na balkoně Kriminalistického ústavu v Bartolomějské ulici. V roce 2016 se pro změnu hledal pes Bublina, kterého pátrači našli v ulici U Obecního dvora a vznikl speciální web www.hledamers.spjf.cz. Od roku 2017 se koná soutěž v prostoru Malé Strany a Hradčan. V roce 2020 byly Rychlé šípy k vidění pod úpatím Petřína nedaleko Vrtbovské zahrady na pozemcích ZŠ Karmelitská. A kde jsou letos? Najdete je? Letos se opět vrátily do Starého Města, území tradičně vymezeného ulicemi Národní, 28. října, Na Příkopě, Revoluční a řekou Vltavou.

Organizátoři vzkazují: "Namalujte či vyfoťte dům s Rychlými šípy a připište název ulice. Pozor však na Vonty - ti pátrače ve Stínadlech rádi nemají. Vše odešlete emailem na hledamerspraha@spjf.cz do 16. prosince 2021, aby 17. prosince - v den narozenin Rychlých šípů mohl být zveřejněn a odměněn nejrychlejší pátrač. Následně po dobu trvání pátrací hry na konci ledna a 21. března budou losovány došlé nálezy RŠ a výherci budou odměněni. Z jedné emailové adresy lze během trvání soutěže odeslat pouze 1x odpověď. Místo nálezu nikomu jinému nesdělujte a neprozraďte, co víte."

Hra je určena pro mládež, školy, rodiny s dětmi i dětské oddíly. Je to skvělá příležitost k procházce do staré Prahy s možností nasání předvánoční atmosféry města, seznámení se s historickou tváří domů a památek.

Vytvořil 1. prosince 2021 ve 13:47:56 Krizmen. Záznam nebyl nikdy upravován.


Diskuze ke článku

3. prosince 2021, 16:00
Čáp (administrátor)

Sluší se dodat, že inspirace původní pražskou variantou hry vedla postupně k rozšíření pátrání do již téměř 20 různých měst po celém Česku. V aktuálním roce tak můžete hledat Rychlé šípy kromě Prahy také v Plzni, Brně, Jevíčku a Prostějově! Všem pátračům v uličkách zdar!

Vložení nového komentáře
*
*
*